Przejdź do treści
Home » Kalisz – odwiedź najstarsze miasto w Polsce

Kalisz – odwiedź najstarsze miasto w Polsce

  • przez
KALISZ

Czy przeszło kiedyś przez Twoją myśl, które miasto jest najstarsze w Polsce? To Kalisz, miasto leżące w Wielkopolsce. Spójrz co warto wiedzieć o najstarszym mieście w Polsce, czym się wyróżnia i zaplanuj wizytę w tym wyjątkowym miejscu!

Garść danych historycznych

Skąd wiadomo, że Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce? Wszystko za sprawą najstarszej spisanej metryki, która została wystawiona przez Klaudiusza Ptolemeusza, greckiego uczonego i filozofa. Udokumentował on już w II wieku naszej ery istnienie starożytnej Kalisii oraz zaznaczył ją na mapie świata. Ówczesna Kalisia mieściła się na znanym szlaku bursztynowym i stanowiła ważne miejsce pod względem handlowym.

Kalisz z tamtych czasów mieścił się terenach Zawodzia, wśród rozlewisk rzeki Prosny. Niektórzy naukowcy szacują, że to tutaj przebywali pierwsi polscy władcy, czyli Piastowie, którzy następnie dotarli do Gniezna, Giecza czy Ostrowa Lednickiego. Z kolei obecne centrum miasta stanowi początek historii średniowiecznej. Główny Rynek wraz z urokliwym ratuszem, kościoły czy piękne kamieniczki stanowią zapis historii Kalisza oraz wyjątkowe miejsce godne zobaczenia.

Święty Józef patronem miasta

Jednym z powodów licznych odwiedzin Kalisza przez wiele osób są pielgrzymki do Sanktuarium Św. Józefa mieszczącym się przy placu świętego Józefa. To kościół wybudowany w XIV wieku, przebudowany w XVIII wieku, utrzymany w stylu późnobarokowym. W 1997 roku miejsce odwiedził papież Jan Paweł II. Każdego roku kościół jest odwiedzany przez ponad 200 tysięcy pielgrzymów z całego kraju. Pielgrzymów przyciąga między innymi cudowny obraz świętej Rodziny. Według legend został on podarowany przez sołtysa jednej z sąsiadujących wsi w zamian za uzdrowienie na skutek modlitw do świętego Józefa.

Kultura w Kaliszu

Miasto słynie nie tylko ze swoich korzeni i licznych wizyt pielgrzymów, ale i artystycznego ducha. Ważnym miejscem w Kaliszu jest teatr założony przez Wojciecha Bogusławskiego. Znajduje się on w czołówce najlepszych teatrów w Polsce i rokrocznie przyciąga fanów dobrej sztuki w czasie Kaliskich Spotkań Teatralnych. To spotkanie, które doceniają nie tylko widzowie, ale i środowisko teatralne.

PRZECZYTAJ  Muzeum Karkonoskie

Kalisz z przemysłowej strony

Kalisz to również miejsce, w którym produkcję swoich towarów prowadzi wiele znanych marek. Wśród nich warto wspomnieć o słynnej w całej Polsce firmie Winiary, która mimo przejęcia przez Nestle Polska nadal produkuje kultowy majonez Winiary. Jutrzenka Colian SA z kolei wytwarza znane wafle Grześki, Big Star odzież, a Paula zdrowe chipsy z owoców i warzyw. Warto wspomnieć również o lokalnym kaliskim specjale, czyli andrutach. Te chrupiące krążki są uwielbiane przez dorosłych oraz dzieci.