Przejdź do treści
Home » Profesjonalne zastosowanie dronów

Profesjonalne zastosowanie dronów

 • przez
widok na wyspę z drona

Pierwsze drony powstały na użytek wojskowy, a ich historia sięga dalej, niż można by się tego spodziewać. Już podczas II Wojny Światowej były wykorzystywane małe samoloty bezzałogowe sterowane drogą radiową. Dziś drony stają się coraz powszechniej wykorzystywanym narzędziem w wielu dziedzinach. Jakie jest profesjonalne zastosowanie dronów i jakie funkcje mogą pełnić?

Parę słów o bezzałogowych statkach powietrznych

BSP, czyli bezzałogowe statki powietrzne to nie tylko dobrze znane drony, czyli wielowirnikowce, ale również bezzałogowe samoloty takie jak sterowce, czy śmigłowce sterowane za pomocą fal radiowych. Tak jak wspomnieliśmy na początku, BSP są wynalazkiem wojskowym i od lat 80 coraz chętniej i powszechniej w nim wykorzystywane. Z czasem jednak trafiły również do użytku cywilnego. Zastosowanie coraz nowszych rozwiązań technologicznych umożliwia dostosowywanie dronów do różnorodnych funkcji, jakie może pełnić.

Te nieduże i lekkie maszyny mają wiele zalet, dzięki którym można je wykorzystywać na wiele sposobów. Zamontowanie  profesjonalnych kamer różnego typu pozwala na monitorowanie terenu i wykonywanie wysokiej jakości zdjęć oraz filmów na różnej wysokości. Mogą szybko dotrzeć tam, gdzie samochód, helikopter, czy samolot potrzebuje znacznie więcej czasu, a do tego jest znacznie tańszy. Właśnie dlatego drony znajdują zastosowanie w takich dziedzinach jak: media, e-commerce, energetyka, geodezja, transport, ratownictwo i medycyna oraz rolnictwo, czy leśnictwo.

Zobacz, jak wygląda profesjonalne zastosowanie dronów.

Badania termowizyjne w terenie

Zastosowanie dronów umożliwia przeprowadzenie inspekcji na dużych lub trudno dostępnych terenach, co skraca czas oraz redukuje koszty. BSP są wyposażone w wysokiej klasy kamery dualne rejestrujące obraz światła widzialnego oraz termowizyjnego, co umożliwia tworzenie szczegółowych map i planów. Dodatkowo posiadają wiele praktycznych funkcji, między innymi:

 • Automatyczna optymalizacja kontrastu obrazu;
 • Automatyczne łączenie obrazów z kamery światła widzialnego i kamery termowizyjnej;
 • Wykrywanie najwyższych i najniższych temperatur;
 • Ostrzeganie o wyższej niż określona temperatura;
 • Możliwość wyboru konkretnego zakresu temperatur;
 • Zapisywanie danych GPS do każdego zdjęcia, co ułatwia lokalizacje anomalii.

Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom drony z kamerami dualnymi to profesjonalne narzędzia do przeprowadzania inspekcji:

 • Farm fotowoltaicznych;
 • Farm wiatrowych;
 • Linii energetycznych;
 • Magistrali ciepłowniczych;
 • Instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych;
 • Analizy termicznej budynków.

Drony w ratownictwie i medycynie

Jest coraz więcej możliwości zastosowania bezzałogowych statków powietrznych do ratowania ludzi. Drony są wykorzystywane na kilka różnych sposobów. Stanowią wyposażenie grup ratowniczych i służą przy poszukiwaniu ludzi na różnych obszarach, między innymi w górach. BSP wyposażone w kamery termowizyjne oraz kamery światła widzialnego z dużym zoomem, pomogą w poszukiwaniach również po zapadnięciu zmierzchu i na dużych odległościach. Właśnie takie urządzenia mogą znacznie przyspieszyć poszukiwania ratownicze, dzięki czemu zwiększa się powodzenie akcji. Doskonale się nadają do poszukiwań ocalałych osób pod zawalonymi budynkami, np. w wyniku trzęsienia ziemi. Te małe urządzenia szybko i bez ryzykowania zdrowia i życia ratowników, mogą przeszukać nawet drobne zakamarki.

To jednak niejedyne zastosowanie dronów w medycynie. Coraz częściej drony wykorzystywane są do transportu materiału biologiczne, np. krwi do transfuzji. Są również pierwsze próby użycia BSP do szybkiego transportu narządów do przeszczepu.

Zastosowanie dronów w rolnictwie i leśnictwie

Młodzi rolnicy mają świadomość, że nowoczesne rozwiązania technologiczne przeniosły uprawę roli na zupełnie inny poziom organizacyjny. Dzięki temu korzystając z mniejszej ilości ludzi, można wykonywać znacznie więcej pracy. Również drony znalazły swoje zastosowanie w rolnictwie. Wyposażone w profesjonalne kamery multispektralne  są w stanie wyłapać fale niewidzialne dla człowieka. Na ich podstawie tworzone są specjalistyczne ortofotomapy ukazujące kondycję roślin uprawnych na podstawie indeksów wegetacji roślin, między innymi NDVI, NDRE, SAVI. Wykorzystując tak opracowane mapy, można dokładnie przeanalizować kondycję roślin oraz dopasować odpowiednie ilości nawozu zależnie od ich stanu. Co więcej, dane pozyskane przez drony posiadają dokładne informacje lokalizacyjne, które można wprowadzić do mapy aplikacyjnej ciągników wyposażonych w autopilota. Umożliwi do dokładne dawkowanie nawozów zależnie od kondycji roślin. Tam, gdzie jest potrzeby, będzie go więcej, tam  zaś, gdzie rośliny rozwijają się prawidłowo, można dawkować go mniej. Umożliwia to redukcję kosztów nawożenia nawet o 30%.

To tylko kilka przykładów profesjonalnego zastosowania dronów. Warto tylko na koniec podkreślić, że BSP stały się nieodzownym narzędziem stosowanym przez media. Umożliwiają nagrywanie relacji z imprez masowych oraz wykonywanie wysokiej jakości zdjęć i filmów dla celów marketingowych i e-commerce. Zdjęcia zrobione na różnych wysokościach stają się coraz bardziej popularne wśród fotografów i ich klientów, ponieważ umożliwiają uchwycenie kadru z zupełnie innej perspektywy.