Przejdź do treści
Home » Hyundai NEXO – wodorowe auto przyszłości

Hyundai NEXO – wodorowe auto przyszłości

  • przez
hyundai nexo

Świat zmierza do ograniczenia spalin, które zgubnie działają na nasz klimat. Auta elektryczne już dawno zawładnęły rynkiem motoryzacji, jednak technologia nadal się rozwija i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Wodór, bo o nim mowa, może całkowicie odmienić branżę i zawładnąć przyszłością samochodów alternatywnych.

Technologia przyszłości

rzyszłość już jest i co najważniejsze zaprezentowane modele Hyundaia pokazują potencjał technologii wodorowej. Za takim rozwiązaniem przemawiają liczne korzyści dla środowiska, czyli zmniejszenie emisji substancji szkodliwych i spalin. To również mniejszy hałas oraz zwiększenie możliwości i potencjału eksportu.

Prognozy i zapowiedź nadciągających zmian

Pierwsza stacja tankowania wodoru została zbudowana i uruchomiona w Stanach Zjednoczonych. Z czasem liczba znacznie wzrosła i przewiduje się, że w roku 2025 takich punktów ma być 2,5 tys. Dostawy wodoru mają głównie opierać się na rurociągach oraz na produkcji wodoru bezpośrednio na stacji tankowania. Dlatego koreańska marka Hyundai podpisała umowę ze szwajcarską spółką H2 Energy, by wprowadzić innowacyjne rozwiązania również transporcie ciężkim, który ma znaczący wpływ na jakość powietrza na świecie.

Pierwszy na świecie pojazd FCEV

W roku 2013 pojawił się pierwszy na świecie pojazd produkowany na skalę masową z wodorowymi ogniwami paliwowymi – ix35 Fuel Cell. To był początek przygody z innowacyjną technologią. Do roku 2017 w całej Europie zarejestrowano ponad 500 samochodów Hyundai napędzanych w sposób alternatywny. To niewątpliwy sukces koncernu, który jest odpowiedzią na potrzeby rynku.

Piękna linia i funkcjonalność – Hyundai NEXO

SUV nowej generacji zasilany jest wodorowymi ogniwami paliwowymi. . Przystosowany do uruchamiania w niskich temperaturach sięgających nawet -30 stopni Celcjusza. Jedynym produktem spalania jest para wodna, co wpływa na czystość powietrza. Podczas jazdy samochód filtruje i oczyszcza powietrze, które w 99,9% jest wolne od cząstek stałych.
Hyundai NEXO to bezkonkurencyjny zasięg jazdy wynoszący 666 kilometrów, a czas napełniania wodorem to tylko 5 minut. To najbardziej wydajne ogniwa paliwowe, które do tej pory powstały. Ponadto cała konstrukcja została tak zaprojektowana, by osiągnąć jeszcze większą efektywność i lepszy stosunek mocy do masy.

Liczne wyróżnienia – samochody Hyundai

Hyundai już wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia i nagrody. Drugi raz z rzędu znalazł się na pierwszym miejscu Raportu Jakości tygodnika Auto Świat. Model NEXO uzyskał również pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP 2018, co jest najlepszym dowodem na bezpieczeństwo użytkowania. NEXO otrzymał również nagrodę Red Dot Design Award 2018, która jest najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie projektowania.

Piękna stylistyka, zoptymalizowanie pod kątem aerodynamiki oraz zaskakujące wnętrze. To właśnie nowoczesny Hyundai NEXO, który wyprzedził wszystkie inne marki i stał się najlepszym i najbardziej wydajnym autem elektrycznym z ogniwami paliwowymi.