Przejdź do treści
Home » Co warto wiedzieć o holowaniu auta?

Co warto wiedzieć o holowaniu auta?

  • przez

Holowanie auta jest tym, na co powinien być przygotowany każdy kierowca. Podczas jazdy może spotkać nas wiele rozmaitych sytuacji. Nigdy nie możemy mieć pewności, czy nasz samochód nie odmówi posłuszeństwa. Istnieje wiele usterek, których nie można wcześniej przewidzieć. Ponadto każdy jest narażony na kolizję. Każdy powinien mieć w aucie akcesoria, które są niezbędne podczas holowania.

Akcesoria potrzebne do holowania

Pomiędzy autem holującym, a holowanym możemy stworzyć łączenie sztywne lub elastyczne. Druga opcja cieszy się większą popularnością. W pojeździe powinniśmy wozić oczywiście trójkąt ostrzegawczy oraz linkę holowniczą. Trzeba również pamiętać o tym, że linka musi zostać właściwie oznaczona za pomocą żółtych i czerwonych trójkątów. Dzięki temu pojazdy lub piesi zlokalizowani do nas prostopadle mogą zauważyć łączenie. Alternatywą jest zakup biało-czerwonej liny holowniczej. Jest ona na tyle widoczna, że nie musimy posiadać dodatkowych elementów poprawiających widoczność. Oczywiście nasz pojazd musi być wyposażony w hak holowniczy, gdyż w innym przypadku nie osiągniemy stabilnego i bezpiecznego połączenia między samochodami. Szukasz informacji na temat bezpiecznego holowania auta? Specjaliści w wrocławskiej pomocy drogowej pomogą ci bezpiecznie holować auto – https://pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl/holowanie-wroclaw.html. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w holowaniu rozmaitych pojazdów w tym ponad gabarytowych. 

Jak holować pojazd?

Holowanie pojazdu wymaga od nas nie tylko podpięcia linki, ale również umieszczenia trójkąta ostrzegawczego, tak aby był on widoczny. Musi on znajdować się na tylnej szybie po lewej stronie. Maksymalna prędkość z jaką może poruszać się pojazd holujący to 60 km/h w terenie niezabudowanym oraz 30 km/h w terenie zabudowanym. Trzeba podkreślić, że auto holujące musi mieć włączone światła mijania. Nie ma tutaj znaczenia widoczność. 

W przypadku słabej widoczności w pojeździe holowanym należy włączyć światła pozycyjne. Ważne jest także zachowanie optymalnej odległości pomiędzy autami. Podczas łączenia elastycznego jest to 4-6 m, a sztywnego 3 m. Holowanie jest niemożliwe w przypadku, gdy m.in. w pojeździe został uszkodzony układ kierowniczy lub hamulcowy, samochód posiada silnik hybrydowy lub elektryczny, pojazd posiada napęd na cztery koła (bez możliwości wyłączenia tylnej osi), auto wyposażone jest w automatyczną skrzynię biegów, a także wiele więcej. Holowanie zalecane jest przede wszystkim na krótkich trasach. Jest ono zabronione na autostradach – wyjątek stanowi pomoc drogowa, jednak holowanie może odbywać się do pierwszego zjazdu.

PRZECZYTAJ  Popularne i skuteczne zabiegi na twarz, które odmładzają skórę

O czym pamiętać podczas holowania?

Podczas holowania należy pamiętać o prawidłowym napięciu linki. Ważne jest to, aby pojazd holujący hamował łagodniej, niż holowane auto. Ponadto podczas skrętu manewr muszą sygnalizować oba samochody. Warto również zachować szczególną ostrożność na pasach, tak aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy przejście zostanie zablokowane przez linę. Oczywiście w przypadku dróg wielopasmowych należy poruszać się prawym pasem.

W niektórych przypadkach holowanie stanowi zbyt duże zagrożenie. Być może o wiele rozsądniej jest zdecydować się na lawetę. Dotyczy to w szczególności pojazdów, które zostały uszkodzone, jednak przyczyna awarii nie jest znana. Holowanie nie jest możliwe również w przypadku poważnych stłuczek, jednak wielu kierowców ignoruje ten fakt.