Przejdź do treści
Home » Grudki perliste – zmora wielu mężczyzn

Grudki perliste – zmora wielu mężczyzn

  • przez
facet z grudkami perlistymi

Satysfakcjonujące życie seksualne zależy od wielu czynników. Od naszego wieku, przebytych chorób oraz od tego jak się odżywiamy. Wielu mężczyzn zapomina jednak, że wygląd ich penisa również wpływa na ich sprawność w sprawach łóżkowych. Grudki perliste na penisie mogą być jedną z przyczyn obniżenia aktywności seksualnej. Dowiedz się, jak z nimi skutecznie walczyć.Czym są grudki perliste?Grudki perliste są to małe krostki, które mają średnicę około 1 mm i przyjmują różne kolory od białego, po perlisty lub kremowy. W dotyku są chropowate i przypominają kasze lub drobne ziarenka. Grudki pojawiają się najczęściej po osiągnięciu dojrzałości płciowej u mężczyzn w okolicy 20 lub 30 roku życia. Nie jest to jednak regułą i mogą pojawić się wcześniej lub nawet po 50 roku życia.

Grudki perliste nie powstają pod wpływem infekcji, nie jest to także stan chorobowy i nie można się nimi zarazić. Jest to narośl fizjologiczna prącia. Jednak przyczyny powstawania grudek nie są znane. Przyjmuje się, że ok 10% populacji mężczyzn zaobserwowało na swoim prąciu podobne krostki.

Posiadanie grudek perlistych nie wpływa na fizjologię penisa oraz na jego sprawność. Może powodować jednak nadmierne gromadzenie się mastki, czyli białej wydzieliny pod napletkiem. Przy odpowiedniej higienie, nie powinno to stanowić problemu dla mężczyzn. Jednak białe krostki na żołędziu mogą wyglądać nieestetycznie i powodować dyskomfort mężczyzn podczas stosunków seksualnych. Dlatego wielu mężczyzn decyduje się na zabieg ich usunięcia.


Czy warto usunąć grudki perliste z penisa?Grudki perliste nie są stanem chorobowym, dlatego nie ma wskazań do ich usuwania. Chyba że ze względów estetycznych. Jeżeli grudki powodują u nas poczucie dyskomfortu lub nawet wstydu, warto rozważyć ich usunięcie. Jednym ze sposobów jest stosowanie środków farmakologicznych, które dostępne są powszechnie w aptekach. Jednak ich skuteczność jest mocno wątpliwa. Dlatego warto rozważyć zastosowanie nieco bardziej inwazyjnych sposobów.

Najskuteczniejszą metodą usuwania grudek perlistych jest laseroterapia, która polega na punktowym usuwaniu grudek za pomącą cienkiej wiązki lasera. Zabieg ten jest nieinwazyjny, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Warto podkreślić, że usuwanie grudek laserem nie powoduje uszkodzeń skóry wokół zmian oraz minimalizuje ryzyko powstania blizn.
Grudki można także usuwać innymi sposobami, np. poprzez zabiegi krioterapii, wypalenie prądem lub tradycyjne wycięcie za pomocą skalpela. Jednak wymienione zabiegi wiążą się z bólem, dłuższym czasem rekonwalescencji lub ryzykiem powstawania blizn. Warto również pamiętać, że po zabiegu usunięcia grudek, należy stosować się do zaleceń lekarza. Jednym z nich jest powstrzymywanie się od aktywności seksualnej do momentu wygojenia się ran lub odpadnięcia strupków w przypadku laseroterapii.