Przejdź do treści
Home » Polski przemysł meblarski

Polski przemysł meblarski

  • przez
meble

Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem produkcji mebli, na wyższych pozycjach znajdują się tylko Chiny, Niemcy oraz Włochy. Jak doszliśmy do takiego momentu i kto przoduje na rynku meblarskim? Spójrz na nasze krótkie podsumowanie branży meblarskiej w Polsce.

Przemysł meblarski w pigułce

Przemysł meblarski jest najlepiej rozwinięty w województwie warmińsko-mazurskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. To właśnie w Wielkopolsce znajduje się najwięcej firm zajmujących się produkcją mebli. Spośród firm zajmujących się przemysłem meblarskim warto wspomnieć o przedsiębiorstwach takich jak VOX, Nowy Styl, Forte, Kler, Black Red White czy Klose. Co ciekawe, większość mebli wyprodukowanych w Polsce przeznaczonych jest na cele eksportowe. Polska zdecydowanie wyróżnia się pod względem niskich kosztów pracy przy zachowaniu wysokiej jakości produktu końcowego. To sprawia, że polskie meble są cenione na całym świecie. Największym powodzeniem cieszą się meble do jadalni, salonu oraz meble tapicerowane, natomiast kraje, które najchętniej skupują polskie meble to Wielka Brytania, Czechy, Holandia, Francja, Szwecja oraz Niemcy.

Historia przemysłu meblarskiego

W latach 30 XX wieku w Polsce istniało 36 fabryk mebli i zatrudniały one ponad 100 osób. W tamtych czasach dominowały jednak niewielkie zakłady rzemieślnicze. Już w latach 50 XX wieku w Poznaniu powstał Centralny Zarząd Przemysłu Meblarskiego, który miał na celu zrzeszać podmioty z sektora meblarskiego. Duży rozwój branży meblarskiej miał miejsce także w latach 90 XX wieku. Część przedsiębiorstw państwowych zostało wykupionych przez zagraniczne podmioty, ale niektóre z nich przejęli także polscy przedsiębiorcy. To właśnie lata 90 XX wieku były czasem powstania firm takich jak Forte, Nowy Styl, Black Red White czy też VOX. Od tego czasu przemysł wystrzelił i od lat dwutysięcznych zajmuje ważną pozycję na arenie międzynarodowej.

Skąd tak wielki sukces Polski w tym zakresie?

Z czego wynika sukces Polski w branży meblarskiej? Łączy się to z pewnością z wieloletnimi tradycjami. Dużym atutem jest także niezwykle wysoka jakość produktów wykonanych z polskiego drewna oraz konkurencyjne ceny. To właśnie sprawia, że polskie meble cieszą się powodzeniem zagranicą, zwłaszcza w Niemczech. Ponad 30% eksportu mebli jest kierowane do Niemiec.