Przejdź do treści
Home » Bushcraft – czym jest?

Bushcraft – czym jest?

  • przez

Zastanawia Cię czym jest obco brzmiący bushcraft? Coraz częściej ten termin pojawia się w mediach i na ustach wielu osób. Jeśli interesuje Cię odcięcie się od cywilizacji i przeżycie przygody w dzikiej naturze, to być może bushcraft jest czymś dla Ciebie.

Historia bushcraftu

Pojęcie bushcraftu pochodzi z Ameryki Północnej i rozwinęło się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Prekursorem całej idei był Polak, Mors Kochański. Wszystko wynika z jego zainteresowania naturą i dorastania na kanadyjskiej farmie. Mimo że interesował się psychologią, geologią czy antropologią, to pasja radzenia sobie w dzikiej naturze sprawiła, że zajął się też tym tematem.

W latach 70 XX wieku jako profesor Uniwersytetu Alberty wydał książkę Northern bushcraft. Szybko stała się bestsellerem w całej Kanadzie. Kochański dzięki swojej wiedzy miał na swoim koncie szkolenia żołnierzy pochodzących z Kanady, Wielkiej Brytanii, Ameryki oraz Szwecji. Mimo tego, że bushcraft rozwijał się wiele lat wcześniej, to w Europie pojawił się w latach 90 XX wieku na skutek programów prezentowanych w telewizji BBC.

Na czym polega bushcraft?

Bushcraft jest zestawem umiejętności oraz informacji, które pozwalają wykorzystać naturalne zasoby do przetrwania na łonie natury. Istotne jest, że użycie zasobów musi przebiegać w zrównoważony i odpowiedzialny sposób, który nie narusza naturalnej równowagi. Umiejętności poznawane dzięki bushcraftowi pozwalają wykorzystywać wiedzę naszych przodków.

Wśród podstawowych umiejętności bushcraftowych warto wspomnieć o rozpalaniu ognia przy pomocy różnych sposobów, zbieranie drewna, organizowanie oraz przygotowanie rozpałki i wykonywanie ognisk różnego rodzaju. Istotną umiejętnością jest także zbieranie materiałów na schronienie, przygotowanie naturalnych schronień z myślą o ich poprawnej konstrukcji i izolacji. Osoba praktykująca bushcraft uczy się tez jak postępować z drewnem z wykorzystaniem noża bushcraftowego, jak przygotować materiały na ognisko i rzeźbić naczynia. Praktyczną umiejętnością jest także budowanie pułapek, przygotowywanie pojemników z kory, pozyskiwanie oraz oczyszczanie wody, dowiadywanie się które rośliny są jadalne, a które toksyczne oraz jak przyrządzić w warunkach obozowych posiłek.

PRZECZYTAJ  Restauracja na randkę w Lublinie - co wybrać?

Dla kogo bushcraft będzie interesujący?

Chociaż bushcraft nie może być nazwany sportem, to jednak na przestrzeni ostatnich lat zyskuje coraz więcej zainteresowanych osób. Dzięki odrzuceniu cywilizacji i techniki, można dowiedzieć się wiele nie tylko o naturze, ale i o samym sobie. To idealna aktywność dla wszystkich tych, którzy chcą się sprawdzić w innych warunkach, zanurzyć się w czystej, dzikiej naturze, obserwować zwierzęta i wyostrzyć zmysły. Dzięki bushcraftowi można rozwinąć pewność siebie, przezwyciężyć swoje lęki, ale i zajrzeć w głąb siebie. Do uprawiania bushcraftu nie potrzeba rozbudowanego sprzętu czy warunków fizycznych – wystarczy chcieć i spróbować.