Przejdź do treści
Home » Kiedy kupić drukarkę atramentową?

Kiedy kupić drukarkę atramentową?

  • przez
Tusz hp w drukarce atramentowej

Mimo postępującej cyfryzacji drukarkę nadal zalicza się do podstawowego sprzętu biurowego. Potrzebna jest ona nie tylko w biurze, ale i w domu. Dzięki niej można wyeliminować czasochłonne szukanie najbliższego punktu ksero, stanie w kolejce, a także spore koszty drukowania poza domem. Obecnie modeli drukarek nie brakuje. Do wyboru są te wielkogabarytowe, jak i kompaktowe. Kolorowe i monochromatyczne (czarno-białe). Laserowe i atramentowe. Szczególnie ten ostatni podział budzi wiele pytań – jaką drukarkę lepiej wybrać – atramentową czy laserową?

Drukarka atramentowa czy laserowa – czym się różnią?

Drukarka atramentowa znacznie różni się od tej laserowej. Podstawowa różnica zachodzi w mechanizmie działania obydwóch sprzętów. Serce drukarki atramentowej stanowią mikroskopijne dysze. To one podają niewielkie kropelki tuszu, które drukują obraz lub treść. W przypadku drukarek laserowych do druku wykorzystywane jest światło lasera, ewentualnie ledowe diod. Sprawia to, że modele laserowe nie muszą być wyposażone w tusze do drukarek, ale w specjalne tonery, których cząsteczki rozprowadzane są na papierze. Tonery należy wymieniać znacznie rzadziej niż tusze do drukarek atramentowych. Nie oznacza to jednak, że drukarka atramentowa to przeżytek i nie warto w nią inwestować.  

Kiedy lepiej wybrać drukarkę atramentową?

Drukarka atramentowa to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują sprzętu do domowego użytku, który nie będzie zbytnio eksploatowany. Zakupione tusze do drukarek pozwolą na wielokrotne drukowanie w domowych warunkach niewielkich ilości kopii. Drukarki atramentowe są też polecane osobom, które szukają niedrogiego sprzętu. Ich cena jest znacznie niższa niż cena urządzenia laserowego. Drukarkę atramentową zapewniającą wysoką jakość druku można kupić już do 500 złotych. W takich cenach dostępne są urządzenia renomowanych marek np. Packard czy HP.

PRZECZYTAJ  Podatek od nieruchomości – co warto wiedzieć?

Jej zaletą będzie to, że umożliwia ona drukowanie zdjęć i grafik w wysokiej jakości zarówno w kolorze jak i czarno-białych. W przypadku urządzeń laserowych wydruk zdjęć może rozczarowywać. Jako kolejną zaletę modeli atramentowych należy wymienić niewielkie rozmiary. Dzięki temu bez problemu odnajdą się one w niewielkim mieszkaniu czy biurze. Sprzęty laserowe to zazwyczaj prawdziwe kombajny, które zajmują sporo miejsca.

 Od czego zależy dobra jakość druku w drukarce atramentowej?

Na to, czy zostanie zachowana wysoka jakość druku, wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest jakość sprzętu drukarskiego. Drukarka atramentowa drukarce atramentowej nierówna. Na rynku dostępne są modele nowocześniejsze i starsze. Im mniej profesjonalny sprzęt, tym jakość druku będzie mniejsza. Kolejnym czynnikiem, jaki trzeba brać pod uwagę to tusze do drukarek. W przypadku korzystania z tych niesprawdzonych lub gorszej jakości zamienników, na wydrukach mogą pojawiać się, chociaż różnokolorowe pasy, zacieki czy nie właściwie odwzorowany kolor. Należy też podkreślić, że wysoka jakość druku nie jest tylko kwestią tego, jakiej drukarki się używa. Znaczenie ma bowiem np. zastosowany papier – jego typ, jak i gramatura.

Jak wybierać tusz do drukarki atramentowej?

Decydując się na zakup drukarki atramentowej, trzeba liczyć się z tym, że raz na jakiś czas będzie trzeba w niej wymienić tusz. Tusze do drukarek to nic innego jak pojemniki z atramentem i odpowiednim wyposażeniem elektronicznym, który podaje tusz do głowicy urządzenia. Do każdej drukarki pasuje inny rodzaj tuszu. Z reguły tusze do drukarek atramentowych można podzielić na dwa typy – pigmentowe i barwnikowe. Te pierwsze pozwalają uzyskać wysoką jakość druku przy tekście i grafice bez względu na typ zastosowanego papieru. Barwnikowe tusze do drukarek wymagają natomiast zastosowania lepszego papieru. Ich zaletą jest natomiast to, że łatwo mieszają ze sobą kolory, a więc doskonale sprawdzą się do drukowania zdjęć i grafik.

PRZECZYTAJ  Przeprowadzka - to nie problem!

Mówiąc o tuszach do drukarek, warto też wspomnieć o tym, czy lepiej kupować oryginały, czy zamienniki. Ten dylemat pojawia się bardzo często. Miano oryginalnych mają tusze do drukarek Hewlett Packard – HP, Epson, Canon, Lexmark, Xerox. Na rynku dostępne są też tańsze zamienniki do drukarek atramentowych, które można bezpiecznie wykorzystywać. Odradza się natomiast stosowanie tuszów niewiadomego pochodzenia, firm trzecich niezajmujących się tworzeniem drukarek, kompatybilnych ze sprzętem. Takie zamienniki mogą uszkodzić sprzęt, a także przełożyć się na jakość druku i wydajność wkładu.