Przejdź do treści
Home » Zaglądamy do portfeli Polaków

Zaglądamy do portfeli Polaków

  • przez

Społeczeństwo polskie się bogaci. Coraz więcej zarabiamy i wydajemy mniej niż jeszcze kilka lat temu. Nie wynika to z niższych cen, ale ze wzrostu świadomości odnośnie konieczności oszczędzania. Pod tym względem doganiamy naszych zachodnich sąsiadów, na których kontach ulokowane są środki o sporej wartości.

Jak oszczędzają Polacy?

Nadal niewiele, ale cieszy fakt, że coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że oszczędności należy posiadać. Nadwyżki pieniędzy potrafi generować połowa Polaków, ale kolejnych 30% deklaruje, że zacznie oszczędzać w niedalekiej przyszłości. Tylko niewielki odsetek przyznaje, że nie widzi konieczności zgromadzenia pieniędzy.

Statystyczny Polak, który świadomie przeznacza część pieniędzy na oszczędności, potwierdza, że odłożone środki nie przewyższają dwukrotnej miesięcznej pensji. Jednocześnie specjaliści rynku finansowego twierdzą, że idealna sytuacja to taka, kiedy udaje się odłożyć każdego miesiąca 10% pensji. Oszczędzanie powinno być oczywiście regularne i długoterminowe.

Jakie inwestycje wybierają Polacy?

Wydatki Polaków są coraz bardziej przemyślane – wydajemy znacznie mniej na ubrania, jedzenie i przyjemności niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu generujemy coraz większe oszczędności. Ponieważ nie są one jeszcze w wystarczającej wysokości, to obawiamy się ich utraty. Nadwyżki pieniędzy przychodzą nam nadal z wielkim trudem, dlatego tym bardziej nie chcemy ich stracić.

Wolimy inwestować w produkty bezpieczne, które nie są obarczone ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Do takich zalicza się konto oszczędnościowe czy lokata bankowa. Chociaż spodziewany zysk jest w ich przypadku nieco niższy, to za to pewny. Nadal boimy się inwestowanie w bardziej agresywne formy, takie jak fundusze inwestycyjne.

Na co oszczędzają Polacy?

Najczęściej Polacy planują oszczędzanie długoterminowe. Celem jest godne życie na emeryturze, tzw. czarna godzina czy przyszłość dzieci. Rzadko odkładamy pieniądze na plany z krótkim terminem realizacji, czyli na przykład remont mieszkania, zakup samochodu czy wakacje. Na takie potrzeby nie jest nam potrzebne konto oszczędnościowe, znacznie częściej korzystamy wtedy ze zobowiązań finansowych, takich jak pożyczka na dowolny cel albo kredyt celowy.

Karta czy gotówka?

Chociaż to gotówka jest częściej wykorzystywana, to nie da się ukryć, że plastikowy pieniądz jest również powszechną formą płatności. Z kart płatniczych korzystają przede wszystkim młodzi, ale konto w banku posiada już 87% Polaków. Najczęściej jest to podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Ogromną popularnością cieszy się też konto oszczędnościowe.

Warto podkreślić, że Polacy są pionierami, biorąc pod uwagę innowacyjne rozwiązania w bankowości. To właśnie my najczęściej dokonujemy płatności zbliżeniowych. Coraz częściej też robimy zakupy w sklepach internetowych. Może już niedługo Polska stanie się drugą Szwecją. Prognozuje się, że to właśnie tam gotówka całkowicie wyjdzie z obiegu już w roku 2025.