Przejdź do treści
Home » Wysokie kary za brak ubezpieczeń

Wysokie kary za brak ubezpieczeń

  • przez

W naszym kraju ubezpieczenie gospodarstwa rolnego i OC rolnika są obowiązkowe, wobec czego za ich brak grożą kary finansowe. Obecny rynek ubezpieczeniowy jest na tyle duży, że łatwość zawierania takich umów jest niesamowicie wysoka. Nie brakuje tłumaczeń o braku czasu, skomplikowanym zapisie w umowach czy koniecznością zgromadzenia wielu koniecznych dokumentów – prawo w tym zakresie jest bezlitosne.

Obowiązek ubezpieczenia

Obowiązek ubezpieczenia gospodarstwa spoczywa na każdej osobie fizycznej, która zajmuje się działalnością rolniczą, posiada areał użytków rolnych przekraczający łącznie 1 ha i opłaca w częściowo lub w całości podatek rolny. Taka osoba ma obowiązek posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika oraz budynków gospodarstwa rolnego. Obowiązku takiego nie mają przedsiębiorstwa, które tylko zajmują się działalnością rolniczą.

Ubezpieczenia rolnika

Rolnicy, którzy zignorują taki ubezpieczeniowy obowiązek muszą się liczyć z zapłaceniem grzywny. Brak ubezpieczenia OC rolnika będzie go kosztować 1/10 minimalnego wynagrodzenia, czyli aktualnie taka kwota wynosi 190 złotych. Jeżeli rolnik nie ubezpieczył swoich budynków rolniczych to będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości ¼ minimalnego wynagrodzenia – na obecny rok jest to kwota 960 złotych. Są to kwoty niemałe, więc dużo rozsądniej będzie pomyśleć o nadrobieniu braków w kwestii ubezpieczenia.

Ubezpieczenia rolnicze

Obie wspomniane wyżej umowy są zawierane na czas jednego roku. Wielu ubezpieczycieli rozkłada takie składki na raty, lecz absolutnie nie zmienia to faktu, iż polisa jest ważna przez cały rok. Rolnik nie musi się też martwić o coroczne przedłużanie ubezpieczenia, gdyż odbywa się to automatycznie –  jeżeli umowa nie została oczywiście wcześniej wypowiedziana. Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą, aby nabyć ubezpieczenie? Zazwyczaj wystarcza dowód osobisty oraz dane właściciela gospodarstwa. Warto mieć ze sobą poprzednią polisę, jeżeli takowa istniała oraz zaświadczenie o bezszkodowości otrzymane z poprzedniego zakładu ubezpieczeń. Taka umowa ubezpieczenia nie wymaga pełnomocnictwa i może zostać zawarta. Obecna technologia udostępnia bardzo wiele różnych kanałów dystrybucji, których wybór zależy najczęściej od wielkości majątku klienta. Może się zdarzyć sytuacja, w której konieczne będą wcześniejsze oględziny obiektów przez agenta ubezpieczeniowego.