Psy a nadwaga

animal health - cute pug dog laying on weigh scales

Każdy, kto jest właścicielem psa wie jak oddany jest to przyjaciel. Nic więc dziwnego, że kochamy te zwierzęta i chcemy dla nich jak najlepiej. Lubimy je także rozpieszczać na przykład kupując im różnego rodzaju smakołyki. Niestety może mieć to opłakane konsekwencje. Nadwaga u psów to coraz częstszy problem, z którym nie tak łatwo jest sobie poradzić.

Jak rozpoznać nadwagę u psa?

Walka z nadwagą u psa nie jest łatwą sprawą. Zanim jednak zaczniemy go odchudzać, sprawdźmy czy faktycznie mamy do czynienia z tym problemem.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sylwetkę psa. Zwierzęta o prawidłowej wadze mają wyraźnie widoczną talię oraz zaznaczone żebra. Dopiero w następnej kolejności powinno się zważyć psa. O nadwadze można mówić w sytuacji, gdy waga zwierzęcia przekroczy normę o co najmniej pięć procent. Przy ocenie należy wziąć pod uwagę rasę oraz wiek psa.

Efekty nadwagi

Minimalne przekroczenie normy nie jest jeszcze dużym problemem, jest to jednak ważna informacja dla właściciela. Nadwaga u psa nie tylko wpływa na jego wygląd, ale przede wszystkim odbija się na jego zdrowiu.

W przypadku psów o zbyt dużej wadze zwiększa się znacznie ryzyko wystąpienia chorób stawów, wątroby nerek i serca. Psy takie są też mniej ruchliwe i znacznie szybciej się męczą.

Walka z nadwagą

Walka z nadwagą u psów polega przede wszystkim na zmianie ich diety. Należy przy tym pamiętać, że to my jako opiekunowie decydujemy co nasz pies je. Nadwaga może wystąpić z różnych powodów, jednak najczęściej jest skutkiem zwykłego przekarmiania.

Karmę należy podawać psu cztery razy dziennie o stałych godzinach. Pies nie powinien jeść niczego między posiłkami, dotyczy to również różnego rodzaju smakołyków i resztek ze stołu. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej markowej karmy np.: Royal Canin, Acana czy OptimaNova.

Odpowiednia dieta to podstawa, jednak równie ważna jest duża ilość ruchu. Przede wszystkim warto wydłużyć czas oraz częstotliwość spacerów. Pomaga też wprowadzenie różnego rodzaju zabaw na świeżym powietrzu. Psy z natury bardzo to lubią, dlatego należy to wykorzystać w czasie odchudzania.

Istnieją jednak sytuacje, gdy aktywność fizyczną należy roztropnie dawkować. Dotyczy to psów o znacznej nadwadze. W ich przypadku zwiększenie aktywności może prowadzić do uszkodzenia stawów. Dobrą alternatywą dla klasycznych spacerów w takiej sytuacji może być pływanie. W niektórych gabinetach weterynaryjnych dostępne też są bieżnie wodne.