Przejdź do treści
Home » Muzeum Karkonoskie

Muzeum Karkonoskie

  • przez

Karkonosze to niebywale piękny region Polski, związany z naszą kulturą, stanowi ważny element całej historii. Miłośnicy gór docenią ich unikatowość i różnorodność, o którą nieustannie się dba. W tym celu utworzono m.in. Karkonoski Park Narodowy utworzony w 1959 roku. Elementy związane z kulturą Karkonoszy eksponowane są w znanym w regionie muzeum, założonym przez Towarzystwo Karkonoskie. 

W Jeleniej Górze znajduje się znane w regionie Muzeum Karkonoskie. Muzeum to owoc wieloletnich działań, które rozpoczęły się już w 1880 r., w momencie, kiedy to miłośnicy Karkonoszy założyli w Jeleniej Górze tzw. Towarzystwo Karkonoskie. Towarzystwo miało różnorodne cele, a wśród nich zajmowało się m.in. budową i utrzymaniem dróg oraz szlaków turystycznych w Karkonoszach. Dzięki tej działalności w 1905 r. z okazji jubileuszu 25-lecia Towarzystwa wybudowano- używaną do dziś – drogę dojazdową na szczyt Śnieżki. Z okazji tego wydarzenia drogę nazwano „Drogą Jubileuszową”. Ponadto, Towarzystwo Karkonoskie powoływało straż ochrony przyrody, prowadziło bibliotekę, a także schronisko nad Wielkim Stawem i gospody turystyczne dla młodzieży. Wszelkie działania skupiały się też na gromadzeniu i opiekowaniu się różnymi przedmiotami, które obrazowały historię i sztukę gór. W osiem lat po powstaniu Towarzystwa Karkonoskiego, powołano muzeum, w którym wszelkie nagromadzone przedmioty w końcu mogły być eksponowane.

Muzeum Karkonoskie i jego budynek


Budynek, w którym obecnie znajduje się muzeum został wybudowany w latach 1912-1914 jako Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego. W trakcie II wojny światowej, oraz chwilę po jej zakończeniu, budynek muzeum wykorzystywano, jako składnicę dzieł sztuki i świadectw kultury materialnej Sudetów. Sporą część dzieł niestety wywieziono do innych placówek rozsianych po całej Polsce. Te pozostałe eksponaty, uporządkowano w latach 50, a opiekę nad nimi przejęło powołane Muzeum Regionalne, które od 1975 r. zmieniło rangę i nazwę na Muzeum Okręgowe. W 1977 r. do muzeum dołączono zamek w Bolkowie, a później Muzeum Walki i Pracy. 

Muzeum zajmuje się zbieraniem, a także konserwacją i przechowywaniem zgromadzonych eksponatów, które prezentowane są na tematycznych wystawach stałych i czasowych. Jedną z wystaw, którą stale możemy podziwiać w Muzeum Karkonoskim jest niezwykle ciekawa wystawa szkła artystycznego, która zaliczana jest do jednych z największych w Polsce, a także jest jedną z większych wystaw w Europie. Wystawa ta, poza pięknymi szklanymi przedmiotami, odkrywa przed zwiedzającym techniki ich wytwarzania i zdobienia. Kolejną z ciekawych wystaw jest tzw. chałupa wiejska. Odwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądały typowe chaty o konstrukcji zrębowo-przysłupowej, które budowane były na terenach Karkonoszy. Eksponat znajdujący się na terenie muzeum pochodzi z 1914 r. i powstał on na wzór chałupy karkonoskiej (utrzymanej w klimacie chat pochodzących z drugiej połowy XVIII wieku). W obiekcie tym wyeksponowane zostały charakterystyczne dla rejonu i tego okresu zabytkowe meble, a także odnalezione przedmioty codziennego użytku. 

Odwiedzających może też zainteresować mini-skansen, który współtworzy rekonstrukcja XV-XVI-wiecznego szybu górniczego, płuczki złota. Odnajdziemy tu też zabytkowy piec hutniczy do wytopu szkła oraz oryginalne- XVIII-wieczne rury wodociągowe pochodzące z terenów Jeleniej Góry.