Przejdź do treści
Home » Chcesz kupić dom od dewelopera? Zobacz, co warto wiedzieć

Chcesz kupić dom od dewelopera? Zobacz, co warto wiedzieć

  • przez
solidny deweloper i szczęśliwa rodzina

Dom to inwestycja na lata. Aby z biegiem czasu cieszył coraz bardziej, zamiast przysparzać kolejnych zmartwień, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów jeszcze przed zakupem tej nieruchomości. Oto najważniejsze kwestie.

Dlaczego zakup domu od dewelopera jest korzystną opcją?

Zakup domu z rynku pierwotnego wiąże się z szeregiem korzyści, które w przypadku tak kosztownej inwestycji są wręcz nieocenione. Dlaczego? Pozwalają oszczędzić i pieniądze, i nerwy. W kontekście zalet tej opcji najczęściej wspomina się o następujących kwestiach.

  • Realny wpływ na wygląd domu – o ile kupisz go na wczesnym etapie budowy, możesz dogadać z deweloperem chociażby układ pomieszczeń, aby był zgodny z Twoją wizją. Oszczędzi Ci to późniejszego przesuwania ścian działowych, które jest czasochłonne i kosztowne.
  • Wysoka jakość i oszczędność czasu – nie musisz ani tracić czasu na samodzielne wyszukiwanie materiałów budowlanych i fachowców, ani kupować przysłowiowego kota w worku, jakim często okazują się domy z rynku wtórnego. Dostajesz do ręki projekt oraz pełen wykaz zastosowanych materiałów, zatem wiesz dokładnie, co kupujesz.
  • Wsparcie na każdym kroku – deweloper nie zostawia Cię ze wszystkim samego, lecz pomaga na każdym etapie zakupu nieruchomości. Często oferuje również pomoc przy załatwianiu spraw związanych z kredytem, aby zawiłe, bankowe formalności nie przekreśliły Twoich marzeń o własnym domu.
  • Korzystna polityka gwarancyjna – jeśli przed odbiorem lub w krótkim czasie po nim wystąpią jakieś usterki, deweloper bez problemu je naprawi. Zresztą i później możesz domagać się ewentualnych poprawek na mocy gwarancji lub rękojmi.

Z jakimi opłatami wiąże się zakup domu z rynku pierwotnego?

Z pewnością wiesz, że sama cena mieszkania to jeszcze nie wszystko. Do momentu sfinalizowania transakcji z deweloperem i otrzymania kluczy do własnego lokum poniesiesz jeszcze wiele pomniejszych opłat, na które najlepiej przygotować się z wyprzedzeniem. Choć przy tak dużej inwestycji pewnie masz jakiś zapas gotówki na nieprzewidziane sytuacji, to jednak może on szybko stopnieć, szczególnie w szale zakupów związanym z szukaniem wyposażenia do nowego domu.

PRZECZYTAJ  Przeprowadzka - to nie problem!

Do dodatkowych opłat, z którymi na pewno spotkasz się podczas zakupu domu od dewelopera, należą m.in.:

  • taksa notarialna – jeśli dom kosztował do 1 000 000 zł, zapłacisz za nią 1 010 zł +0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. W przypadku droższego domu przyjdzie Ci za to zapłacić 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki ponad 1 000 000 zł,
  • założenie księgi wieczystej (60 zł) i wniesienie wpisu o własności (200 zł),
  • podatek PPC od wpisu do hipoteki – w przypadku zakupu domu od dewelopera nie płacić podatku PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości. Musisz jednak zapłacić ten podatek w wysokości 19 zł za ustanowienie hipoteki, jeśli kupujesz dom na kredyt,
  • prowizja dla pośrednika – o ile korzystałeś z jego pomocy przy szukaniu mieszkania. Bardzo często deweloperzy współpracują z własnymi agentami nieruchomości, którzy nie pobierają opłat od kupujących.

Osiedle deweloperskie – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób poświęca dużo uwagi wyborze dewelopera i samego domu, a później dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności. W natłoku tego wszystkiego, co trzeba załatwić przed zakupem nieruchomości, nietrudno o czymś zapomnieć. Jeśli jednak tym czymś będzie sprawdzenie okolicy osiedla deweloperskiego, z pewnością odczujesz później skutki tego niedopatrzenia. Tymczasem sprawdzenie tego nie zajmuje wiele czasu – tym bardziej wtedy, gdy dokładnie wiesz, na co zwrócić uwagę. Jak to zrobić?

Absolutnym minimum powinna być wycieczka w okolice budowanego osiedla, nawet jeśli prace budowlane są jeszcze na jednym z pierwszych etapów i nie ma czego oglądać. Nie będziesz bowiem patrzeć na sam budynek, ale na jego okolicę. Przyjrzyj się w szczególności: odległościom między budynkami, obszarem zaplanowanym pod miejsca parkingowe dla mieszkańców i gości, a także przepustowością dróg dojazdowych do osiedla oraz do samego domu. Ten ostatni aspekt warto sprawdzić nawet kilkakrotnie o różnych porach, a w szczególności w godzinach szczytu. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się to mało istotne, ewentualne korki mogą bardzo utrudnić Ci późniejsze życie na osiedlu.

PRZECZYTAJ  Podatek od nieruchomości – co warto wiedzieć?

Istotne jest również przejrzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla najbliższego sąsiedztwa osiedla. Znajdziesz go w urzędzie miasta lub gminy. Czego się dowiesz z tego dokumentu? Poznasz planowane inwestycje, a także upewnisz się, że okoliczna infrastruktura będzie się rozrastać w najbliższych latach.